विद्यार्थियों की उपलब्धियाँ

Vidyalaya Achievements 2015-16

S.No.

NAME

CLASS & SEC

FIELD

DETAILS

1

Mohini

XII-A

Academics(DWOC) C.S

Winner of Digital Wellness Online Challenge and received Award from the honourable IT and communication minister Shri Ravi Shankar Prasad of India in New Delhi. She is the only student who represented KVS (Kolkata region).

         

2

Pratichee Mondal

XI-A

Academics X Result

Another cherry at the top of the cake is in Academics ….one studentPratichee Mondal of class XI Sc. received the Dr B.R Ambedkar MedhaPuruskar from State Minister  and cash prize of Rs 5000 and Merit Certificate for her outstanding performance in Class X .

         

3

Sonali Saha

XII Sc.

Academics(Science)

Class XII- Toppers… Miss Sonali Saha, in Science stream(94.4%)

4

Mousumi Ghosh

XII comm.

Academics(Commerce)

in Commerce Miss Moushumi Ghosh- Topper with (92.6%)

5

Jyotishka Mandal

V

NSTSE (National Level Science Talent Search Examination)

Won the gold Medal in  NSTSE (National Level Science Talent Search Examination)organised by UCN & the have qualified for second level

6

Samarjeet Barman

XI-B

NSTSE

 

7

Anu Prasad

XII-D

Atheletics Under 19

Bagged the bronze medal and a cash prize of(Rs3000) KVS NatioanlSports meet 2015-16

8

Subham KumarMishra

XII-A

Foot-Ball Under 19

Students of K V No.I KPA are not only good in academics they are equally very good in Sports…where Two students bagged the bronze medals and a cash prize of(Rs3000) KVS Natioanl Sports meet 2015-16

9

Mainak Dutta

VIII D

Drawing & Painting

The creativity and artistic students of the students of KendriyaVidyalaya Sangathan is well known to all of you...In this regard one extremely talented student received 3rd prize in National level Painting competition held in New Delhi and 2nd position in State Level Drawing and painting competition  in Kolkata organised by Railway and Bharat Electrical engineering

10

ShayantanyMajumder

IV

18th NSO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

11

Jyotishka Mandal

V

18th NSO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

12

N.Sagarika

VI

18th NSO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

13

Deepjoy Paul

VII

18st NSO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

14

Anush Kr. Ghosh

X

18th NSO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

15

Aman Mishra

V

18th NSO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

16

Ankit Prasad

XI-A

15th NCO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

17

Ashmita Sarkar

VI

9th IMO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

18

Abhijeet Kr. Singh

IX

9th IMO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

19

Shatakshi Ray

IV

9th IMO

Winner of Gold Medal & Qualified for Second level

20

Poushali Bagchi

II B

100% Attendance

100% Attendance in the Class

21

Abhinav De Roy

V C

100% Attendance

100% Attendance in the Class

22

Muskan Singh

VI D

100% Attendance

100% Attendance in the Class

23

Sachin Singh

VIII A

100% Attendance

100% Attendance in the Class

24

Satender Prasad

XI D

100% Attendance

100% Attendance in the Class

 

 

S.No.

NAME

CLASS & SEC

FIELD

DETAILS

1

Sarbojit Biswas

IX

18th NSO

Gold Medal Winner in NSO

2

Anjali Sharma

XI

18th NSO

Gold Medal Winner in NSO

3

Risa Mondal

III

9th IMO

Gold Medal Winner in IMO

4

Subhankar Mondal

VII

9th IMO

Gold Medal Winner in IMO

5

Anushka Ghosh

X

9th IMO

Gold Medal Winner in IMO

6

Ankit Prasad

XI

9th IMO

Gold Medal Winner in IMO

7

Ankit Prasad

XISc.

15th NCO

Gold Medal, Qualified for 2nd level

8

Saptarshi Sarkar

XI Sc.

15th NCO

Silver Medal

9

Ayub Ali

X

15th NCO

Winner of Gold medal

10

Ananya Ghosh

III

6th IEO

Gold medal

11

Tushita Negi

IV

6th IEO

Gold Medal

12

Jyotiska Mandal

V

6th IEO

Gold medal

13

N.Sagarika

VI

6th IEO

Gold Medal

14

Mimansha Prakash

VII

6th IEO

Gold medal

15

Nilesh Singh

VIII

6th IEO

Gold Medal

16

Arka Nath

IX

6th IEO

Gold medal

17

Ajay Choudhury

X

6th IEO

Gold Medal

 

14th NATIONAL CYBER OLYMPIAD ACHIEVERS

2nd round qualifiers and excellent performers

(i)                Bholanath Choudhar y(XII) School and State Rank -1st, International rank-33. .......

( ii) Razaul Mustafa (XII Sc.),,School-2nd ,State-3 rd,International56th....

(iii) Saptarsh i Sarkar(X ) ..School -Gold medal,St ate rank-24t h 

17th NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD ACHIEVERS

i)                   Jyotishka Mandal-IV

ii)                Aditi Das-V

iii)             Sandipan Bhakta-VI

iv)              Aman Shaw-IX

v)                 Shounak Mallick- X

 

ALL D BEST TO THE SECOND LEVEL QUALIFIERS...... ..

 

 

2ND LEVEL 16TH NSO & 7TH IMO OLYMPIAD RESULTS

Science_olympiad_and_NTSE_achievements_name_of_students

Prizes_for_Merit_students_of_NSTSE-2013